אודות השיטה

שיטת התיקוף (Validation) היא שיטה לתקשורת מיטבית שפותחה במיוחד עבור זקנים החיים עם דמנציה על רקע אלצהיימר.

המונח "תיקוף" לקוח מתוך עולם הפסיכולוגיה. תיקוף מלשון "לתת תוקף " (אישור) לרגש שחווה האחר, מתוך אמפתיה לחוויה שלו. תגובה מתקפת הינה תגובה שנותנת לאדם שמולנו הרגשה שהוא מובן, ושהרגש אותו הביע הוא לגיטימי.

שיטת התיקוף מתבססת על גישה אמפטית וראיה הוליסטית של האדם. המטפל בשיטת התיקוף "נכנס לתוך נעליו" של הזקן חסר ההתמצאות ללא כל שיפוט. הוא פוסע לתוך עולמו, מנסה להתחבר למציאות בה הזקן נמצא באותו הרגע (בלי לנסות להחזיר אותו למציאות ה"אמיתית" בה אנו חיים), וחווה איתו את אותן התחושות. בעזרת התיקוף יכול המטפל להבין את המשמעות של התנהגותו של הזקן (שלעיתים נראית מוזרה), לעזור לו לחשוף את רגשותיו ולהכיר בהם.

תיקוף לא מרפא את הדמנציה אבל מחזיר לזקנים שחיים עם דמנציה את הכבוד העצמי ואת תחושת הערך העצמי. התיקוף יכול לעזור גם בהפחתת המתח והעלאת תחושת השמחה.

הנחה מרכזית בשיטת התיקוף היא שזקנים הלוקים בדמנציה ונמצאים בשלב האחרון של חייהם, מנסים לפתור עניינים לא פתורים כדי למות בשלום. מאמץ אחרון זה שלהם הוא חשוב ואנחנו, כמטפלים, יכולים לעזור להם. בשיטת התיקוף אנחנו מציעים לזקנים חסרי ההתמצאות הזדמנות לבטא את תחושותיהם ומחשבותיהם, בעזרת תקשורת מילולית ותקשורת שאינה מילולית הכוללת מגע, קשר עין, ועוד. (הטכניקות הנבחרות מותאמות למצב המטופל ורמת הדמנציה שלו)

כשזקן חסר התמצאות יכול לבטא דברים שהודחקו במשך שנים רבות, עוצמת הרגשות פוחתת, הוא מתקשר יותר והסיכוי להתדרדרות – יורד.

בסרטון הוידאו המצורף כאן תוכלו לראות ולשמוע את הגב' נעמי פייל, מייסדת השיטה, מסבירה מהי שיטת התיקוף.